Ülkü Yağmur Ural – Kağıttan Kayıklar

Kraliçe günün geceye dönmesini sabırsızlıkla bekledi. Nihayet saatler ilerleyip karanlık, ülkeye çökünce kutudaki tozu avucuna aldı. Sarayın yüksek kulelerinden birine çıkıp gökyüzüne doğru üfledi. Bir anda uçuşan parlak toz tanecikleri gecenin karanlığında gökyüzünde tıpkı yıldızlar gibi ışıldamaya başladı.

Kâğıttan Kayıklar, Ülkü Yağmur Ural’ın ilk öykü kitabı. Yazarın geniş düş dünyası ile okuyucu kimi zaman gerçekliğin içinde saklı hayaller ile kimi zaman hayallerin ardındaki gerçeklikle karşılaşıyor. Her bir öykü böylece hem gerçeği hem düşü içinde saklıyor.

Ülkü Yağmur Ural - Kağıttan Kayıklar

Özlem Pekcan – Eflatun Eldiven

Fakat bazen… Bazı rastlaşmalarda, bazı davetlerde, bazı sohbetlerde adamın gözleri kendisinden izinsiz bulurdu kadınınkileri, o geceden kalan bir iz ararcasına ve her seferinde pes edip de çevirirken bakışlarını minik bir pırıltı yakalayıverirdi gür kirpiklerin arasından süzülen. İşte o zaman tıpkı kendisindeki gibi kadında da hâlâ canlı olduğunu anlardı o gecenin hatırasının. Ancak bilemezdi anlamını.

Özlem Pekcan Eflatun Eldiven kitabında özellikle yaratıcılığı ve dili kullanma biçimi ile dikkat çekiyor. Bu kitapta yer alan öykülerin ardında geniş bir hayal gücü var. Özlem Pekcan gerçekçi ve fantastik öyküleriyle okuyucuyu farklı zamanlara, farklı mekânlara ve farklı duygulara taşımayı başarıyor.

özlem pekcan - eflatun eldiven

Necla Otlu – Merdiven

Meçhul ses aynı komutu tekrarladı. “Merdiveni kullan!” Adam bu kez emre uydu. Basamakları birer ikişer çıktı. Bir yandan da olanları anlamaya çalışıyordu ancak aklına bunun bir rüya olabileceği dışında bir ihtimal gelmiyordu. Peşinden gelen var mı diye dönüp baktı arkasına. Onu takip eden kimse olmadığı gibi geride bıraktığı basamaklar da yok olmuştu. Artık ilerlemekten başka seçeneği yoktu. Son basamağa geldiğinde önünde uzanan uçsuz bucaksız okyanusu gördü. Yol buraya kadardı. Daha öteye gidemeyeceği gibi, “Vazgeçtim.” deyip geriye de dönemezdi.

Necla Otlu, Merdiven kitabında yer alan öyküleri ile ilk defa okuyucuların karşısına çıkıyor. Yazar, her bir öyküde hayatın bir başka açısına dikkatle ve incelikle dokunuyor. Bu açıdan bazen gerçeklik bazen hayal ile harmanlanmış olaylar içinde okuyucuyla karakter aynı yolculukta buluşuyor.

Necla Otlu - Merdiven

Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesi yazmaya başlamak isteyen, kendi başına yazmasına rağmen kalemini geliştirme arzusu taşıyan ve yazdıklarının edebi bir niteliği olmasını hedefleyen kişiler için kurulmuştur. Farkındalık Yazarlığı, atölye katılımcısını yazar adayı, yazar adayını da yazar haline getirmek için bu kararlılığa sahip kişilerle birlikte yürümek üzere yola çıkmış ve bunu başarmıştır. “Farkındalık Yazarlığı Atölyesi’nden” dijital kitap serisi de bu başarının bir ürünüdür.