Skip to main content

Bir çoğumuz çocukluğumuzu neşeyle, umutla, mutlulukla, coşkuyla ve özlemle anımsarız. Yüzümüzde gülümsemeye yol açan, çocukluğu özlenir kılan yaşadığımız güzel anlardır. Hangi yaşta olursa olsun herkes çocukluk döneminin o gamsızlığını ve neşesini hayatında yeniden bulmak ister.

Çocukların en büyük özellikleri hayal güçleridir. Çocuk olmak, bir açıdan hayal dünyasının içinde yaşamanın keyfine varmaktır. Bu dönemde oynanan oyunlar hayal gücünden izler taşır. Herhangi bir ev eşyası, bir çamur parçası çocuğun elinde bambaşka bir oyuncak haline gelebilir; kaşıklar mikrofon, sopalar birer kılıç olabilir. Sizler de çocukluğunuzda bu şekilde hayal gücünüzü kullandığınız anları hatırlayabilirsiniz.

Teknoloji ve imkanlar gelişse dahi hayal gücü hala çocukların en yakın arkadaşıdır. Ancak ne yazık ki çocuk büyümeye başladıkça hayal gücü zayıflar. Bazıları daha şanslıdır, çünkü hayal güçlerinin büyük bir kısımlarını korumayı, saklamayı başarırlar. Bazıları ise bir şeylerin değiştiğini, farklı hale geldiğini hissederler ancak kaybedilenin ne olduğu üzerine fazla düşünmezler. Oysa hayal gücüdür bir hayatı zenginleştiren, yitirilen anlamları yeniden bulmamızı sağlayan, bizi yeniden gülümseten.

Yazmak söz konusu olduğu zaman bu eylemi de hayal gücünden ayrı düşünmek mümkün değildir. Yazmak, çocukluğumuzda sahip olduğumuz hayal gücünü hayatımıza yeniden davet etmenin en iyi yollarından biridir. Kaleminiz çalıştıkça hayal gücünüzü kaldırıldığı tozlu raflardan alır, yavaş yavaş kâğıda aktarabilmeye başlarsınız. Eğer çocukluğunuzdan kalan hayal gücünün en azından birazını saklamayı başardıysanız, bunun tamamen yok olmasını engellemek için yazmalısınız. Yazdıkça, hayal gücünüz eski coşkunluğuna, gücüne ve işlerliğine kavuşmaya başlar. Harfler sözcükleri, sözcükler cümleleri oluşturdukça hayal gücünüz adım adım size doğru yaklaşır. Kaleminizin çalışması hayal gücünüzü hayatınıza yeniden davet eder.

Yazmadığınız zaman yaşamsal endişelerin saldırısına uğrayan hayal gücü, kaleminiz çalıştığında sağlamlaşır. Bu bağlamda yazmak, hayal gücünün zırhıdır. Siz de bir zamanlar en yakın dostunuz olan hayal gücünüzü yazarak hayatınıza çağırabilirsiniz. Belki küsmüştür, belki hemen akmaz yazdıklarınıza; ama eninde sonunda yaklaşacaktır yaşamınıza. Beklemeyin ve ertelemeyin. Deneyin, başardığınızı göreceksiniz.

Müge Arbak

Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesi