Skip to main content

Yazı yazma ile ilgilenen birçok insan iyi yazmayı; yazdıklarının güçlü bir etki bırakmasını, hatta okuyucusunun gönlünde bir noktaya dokunmasını ister. Bunun gerçekleşebilmesi için atılacak ilk adım, anlatılan konunun anlaşılır ve açık bir şekilde yazılmasıdır. Yazı yazan, kaleme aldığı olayı gözünde canlandırdığı şekliyle aktarabilmelidir. Okuyucu onun anlatmak istediklerine ancak iyi yazılmış bir yazı ile ulaşabilir.

Anlaşılır ve açık yazmak; yani gözünde canlandırdığını duygusuyla, eşyasıyla, karakteriyle, zaman ve mekanı ile okuyucuya aktarmak için yazanın iyi bir gözlemci olması gerekir. Yazı yazan kişi bulunduğu her ortamda ve koşulda gözlem yeteneğini arttırmak için çabalayacak olursa, bunun sonuçlarını er ya da geç yazılarında fark eder. Gözlem yeteneği, kişiye karşılaştığı tüm olaylara dışarıdan bakma becerisi ve olayın tüm sahnelerini görebilecek bir bakış açısı kazandırır.

Yazan kişinin iyi bir okuyucu olması da anlaşılır ve açık yazma özelliğini geliştirecektir. Okuma alışkanlığı, yazan kişiye hem dil, hem de yazı tekniği açısından zenginlik katar. Yazma alışkanlığı geliştirmek isteyen bir kişi kendini disiplinli bir biçimde yazı yazmaya yönlendirmeli, iyi bir okuyucu olmalı ve gözlem yeteneğini geliştirmelidir.

Müge Arbak

Farkındalık Yazarlığı