Farkındalık Yazarlığı nedir?

Farkındalık Yazarlığı, katılımcılarına yazma alışkanlığı kazandıran özel olarak tasarlanmış bir yazarlık atölyesidir. Farkındalık Yazarlığı’nın özel çalışma sistemi ile katılımcı yazmaya hemen başlar. Süreç içerisinde hem yazma alışkanlığı kazanır, hem de yazıları gelişir. Ayrıca alanında uzman atölye lideri ve psikolojik danışman desteği ile katılımcının yazma yolculuğunda hedef belirlemesine destek olunur.
Özetle, Farkındalık Yazarlığı yazar olmak isteyenlerin her açıdan gelişmesini sağlar.

Yaratıcı yazarlık nedir?

Akademik, teknik, gazete ve gezi yazıları gibi ana amacı bilgi aktarmak olan yazılar haricinde kalan her yazıya yaratıcı yazarlık adı verilebilir. Makale gibi yazı türleri okuyucunun bilgisine hitap ederken, yaratıcı yazarlık ürünleri okuyucunun hayal gücüne hitap eder. Yaratıcı yazarlık, adı üstünde “Yaratıcı” olmayı gerektirir.
Yaratıcı yazarlıktan söz ederken aslında iki farklı olgudan söz ederiz: Yaratıcı yazarlık etkinlikleri ve bu etkinliklerin sonucunda ortaya çıkan ürünler. Çoğunlukla bu kavram yaratıcı yazarlık etkinliklerine atıfta bulunur. Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan ürünlere ise şiir, öykü, roman, senaryo gibi isimler verilir.
Farkındalık Yazarlığı bir yaratıcı yazarlık atölyesi değildir. Farkındalık Yazarlığı özel olarak tasarlanmış bir yazarlık atölyesidir.

Yazarlık kursları ne işe yarar?

Yazarlık kursları daha önce hiç yazmamış ya da arada bir yazan kişilerin yazılarını geliştirmeleri için hizmet verirler. Klasik yazarlık çalışmaları 8-10 hafta arası sürer. Bu süre zarfında genellikle önceden belirlenen konu katılımcıya aktarılır ve sonrasında konuyla ilgili bir uygulama yapılır. Bazen senaryo yazarlığı, öykü yazarlığı, bilim kurgu yazarlığı, fantastik yazarlık, çocuk kitabı yazarlığı gibi farklı alanlara odaklanan çalışmalar da yapılır.
Bunun gibi çalışmalara katılmayı düşünenlere mutlaka detaylı bir araştırma yapmalarını öneririz. Her kursun ve atölyenin ortamı, kalitesi, niteliği kendine özgüdür. Bazıları bir kesim insana hitap ederken, diğerleri başkalarına hitap eder.

Yaratıcı yazarlık kursunda ne öğretilir?

Yaratıcı yazarlık kurslarında genellikle kurgu, zaman kullanımı, dialog yazımı, karakter yaratımı gibi öykü yazarlığı ve roman yazarlığı kategorisine girebilecek temel konular anlatılır.
Yazma alışkanlığı kazandıran yazarlık atölyesi Farkındalık Yazarlığı’nda ise teknik konularla vakit kaybetmeden yazmaya hemen başlarsınız. Yazılarınızda geliştirebileceğiniz yönleri yaparak ve yaşayarak görürsünüz, aşama aşama ilerlersiniz. Farkındalık Yazarlığı felsefesinde yazma alışkanlığı kazanmak, tüm diğer teorik bilginin ve yaratıcı yazarlık tekniklerinin önüne geçer. Çünkü yazmayan bir insanın yazarlık tekniği kullanması mümkün değildir. Her şeyden önce yazmaya başlamak gereklidir.

Yazarlık kursu ya da yazarlık atölyesi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Size uygun olan çalışmayı seçerken dikkat etmeniz gereken belli başlı unsurlar vardır.
1-Söz konusu yaratıcı yazarlık kursu ya da atölyesi kendi ofisinde mi hizmet veriyor yoksa paylaşımlı bir ofiste mi çalışıyor? Bu size yapılan işe ne kadar önem verildiğini ve ne kadar profesyonel bir bakış açısı ile yaklaşıldığını gösterebilir.
2-Daha önce bu çalışmalara katılanların yorumları da kuruluşu ve verilen hizmeti değerlendirirken yararlanabileceğiniz bir veridir.
3-Ücretlendirme politikası, algıladığınız fiyat/performans oranı da önemlidir, Ankara yazarlık kursu fiyatlarını öğrenmek için yine arayarak detaylı bilgi almanızı öneririz.
4-Bunun dışında kayıt olmak için aradığınızda hissettikleriniz; atölyenin, kursun ya da okulun kurum olarak hedefleri de karar verirken üzerinde düşünebileceğiniz unsurlardan bazılarıdır.
Yazar adayı tüm bu noktaları iyice değerlendirdikten sonra kendisine en uygun çalışmayı seçebilir.

Yaratıcı yazarlık kursu, yaratıcı yazarlık atölyesi, yazarlık okulu, yazi evi vb. arasındaki farklar nelerdir?

Yazı yazmaya başlamak ve yazma becerilerini geliştirmek isteyenlerin aklını karıştıran önemli bir nokta, bu alanda hizmet veren kuruluşların kullandığı farklı unvanlardır. Aslında yazarlık kursu, yazarlık okulu gibi farklı şekillerde ifade edilen bu ayrım tamamen kurucuların ticari isim tercihleriyle alakalıdır. “Yazarlık Köyü,” “Yazı Kasabası,” “Yazar Ülkesi” gibi ifadeler ile şu anda tercih edilen kurs, okul, ev gibi kelimeler arasında hiçbir fark yoktur. Çünkü genel anlamda çalışma prensipleri benzerdir.
Öte yandan Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesi, adında da ifade edildiği gibi bir yazarlık atölyesidir. Burada atölye ile kastedilen, atölyede uygulama ağırlıklı bir çalışma sistemi sunulmasıdır. Katılımcılar yazmaya hemen başlayarak yazma alışkanlığı kazanırlar. Teori ve teknik atölyenin içine gizlenmiştir. Her katılımcı ihtiyacı olanı öğrenir. Dolayısıyla Farkındalık Yazarlığı kurs ya da okul tipi (Bir eğitimcinin anlattığı ve katılımcıların not aldığı) bir çalışma sistemi sunmaz. Farkındalık Yazarlığı’nda çalışmalar psikolojik danışman desteğiyle yetişkin öğrenmesine en uygun düzeyde gerçekleştirilir.
Yine de teorik öğrenmeye daha çok önem veriyorsanız Farkındalık Yazarlığı Atölyesi’nin desteğiyle kurulmakta olan Tüy Yazarlık Okulu’nu takip edebilirsiniz.

Ankara’nın en iyi yazarlık kursu hangisidir?

Eğer yazmak istiyorsanız ve bu süreçte destek almak istiyorsanız yapacağınız ilk adım kendi ihtiyaçlarınızı belirlemek olmalıdır. Daha sonra Ankara’da hizmet veren farklı yazarlık kurslarını, yazarlık atölyelerini, yaratıcı yazarlık çalışmalarını arayarak bilgi almanızı öneririz. İhtiyaçlarınızı en sağlıklı şekilde karşılayacağına inandığınız kuruluş, sizin için en iyi seçim olacaktır. Dolayısıyla en iyi yazarlık kursu, en iyi yazarlık atölyesi, en iyi yazarlık okulu, en iyi yazı evi gibi bir ifade söz konusu olamaz.
Yazma konusunda ihtiyaçlarınız ve hedefleriniz net değilse bile yazmaktan vazgeçmeyin. Bu arzunun gelip geçici bir heves gibi ortadan kaybolmasına izin vermeyin. Çünkü yazmak kolayca ertelenen bir eylemdir. İhtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi yazmaya başladıktan sonra da belirleyebilirsiniz. Unutmayın ki yazmaya üzerinde düşünerek değil, basitçe yazarak başlayabilirsiniz.
Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesi yazmak isteyen herkese uygun bir yazarlık atölyesidir. Yazmak istiyor ancak nereden başlayacağını bilemiyorsanız ya da yazılarınızı geliştirmek istiyorsanız Farkındalık Yazarlığı Atölyesi’ne katılabilirsiniz. Atölye çalışmasına ilk katıldığınız günden itibaren yazmaya hemen başlarsınız ve yavaş yavaş yazma alışkanlığı kazanırsınız. Bir yandan da kaleminiz açılmaya başlar.
Farkındalık Yazarlığı’na kayıt olmak için tıklayın.

Yazma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Yazma alışkanlığı kazanmak için pek çok yöntem vardır. Bunların arasında en basit ve en önemli olanı elbette düzenli yazmaktır. Her gün beş dakikanızı yazmaya ayırmayı deneyin. Örneğin günlük yazın. Günlük yazmak, hem yazma alışkanlığını pekiştiren, hem de ruh sağlığına iyi gelen bir etkinliktir. Eğer günlük yazmak sizin için anlamlı bir uğraş değilse, herhangi bir konuda, herhangi bir türde bir yazı üretin. Başı oldu, sonu olmadı gibi düşünceleri bırakın. Sadece yazın. Yazdıkça hem kendinizi daha iyi hissedecek, hem de yazma alışkanlığı kazanma yolunda ufak adımlar atacaksınız.

Yaratıcı yazarlık teknikleri önemli midir?

Yazmaya yeni başlayanların yaratıcı yazarlık teknikleri öğrenmesi her zaman çok faydalı olmayabilir. Zaten yazma alışkanlığına ve yazma disiplinine sahip olmayan bir yazar adayı, kendini bir anda yapması ve yapmaması gerekenlerle çevrili bir halde bulur. Bu onun yaratıcılığını iyice kısıtlar ve kişi yazı yolculuğunda kapana kısıldığını hisseder.
Yazarlık teknikleri, ilerleyen zamanlarda kişinin kalemini zenginleştirmesine yardımcı olabilir. Yine de bunlar olmazsa olmaz değildir. Yazarlık yolculuğunun özü tekniklerle değil, yazma eyleminin kendisiyle ilgilidir. Kişi yazı yazma fikri üzerinde düşünerek gelişmez, basitçe yazarak gelişir. Tıpkı bir piyanist adayının piyano çalmakla ilgili düşünerek değil, piyano çalarak gelişebilecek olması gibi.

Kimler yazar olabilir?

Yazma eylemini hayatının bir parçası haline getirmeye hazır olan herkes yazar olabilir. Her şeyden önce yazmayı istemek, bir sonraki aşamada ise sevmek gereklidir. Yazar olmak için mutlaka bir yaratıcı yazarlık eğitimine veya atölyesine gitmenize gerek yoktur. Öte yandan yazar olabilmek için geliştirmeniz gereken bazı özellikler vardır. Yazar olmak için gerekli olan bu özellikleri anlattığımız yazıları https://www.farkindalikyazarligi.com/blog/ sayfamızda okuyabilirsiniz

Yazı yazmanın en kolay yolu nedir?

Yazı yazmanın en kolay yolu, yazmaya hemen başlamaktır. Kendinizi sınırlamadan, iyi-kötü kaygısına düşmeden ve en önemlisi vakit kaybetmeden yazmalısınız. Yazı yazmanın en zor yolu ise öğrenebileceğiniz tüm yaratıcı yazarlık tekniklerini öğrendikten sonra yazmaya çalışmaktır. Çünkü yazma sürecinde bilgi seviyesi ile uygulama seviyesinin başa baş gitmesi gereklidir. Kullanamadığınız bilgi size yalnızca entellektüel bir yük olacak, aynı zamanda yaratıcılığınızı daha da sınırlayacaktır. Kendinizi yazarlık teknikleriyle kısıtlamadan serbest bir şekilde yazmak, yazı yazmanın en kolay yoludur.

Nasıl yazar olabilirim?

Yazar olmak istiyorsanız hem yapmanız gerekenler hem de olmanız gerekenler vardır. Yapmanız gerekenlerden bazıları şunlardır:
-Yazmaya hemen başlamak.
-Adım adım yazma alışkanlığı kazanmak.
-Engellere rağmen vazgeçmeden yazmaya devam etmek.
Olmanız gerekenlerden bazıları şunlardır:
-Disiplinli olmak.
-Kararlı olmak.
-Yazarlık yolculuğunuz ile ilgili belirli hedeflere sahip olmak.

Nasıl dergi yazarı olunur?

Pek çok kişi dergi yazarı olmak ister ve dergi yazarlığı fikri ilgi çeker. Basılı ve dijital ortamda yayınlanan pek çok dergi bulunmaktadır. Bunların arasında öykü dergileri olduğu kadar kültür sanat dergileri de vardır. Bazı dergiler tüm yazıları yayınlarken diğerleri daha seçici olabilir ve sıkı bir editör kontrolünden geçirmek koşuluyla dergiye alabilir. Örneğin Kültürlü İnsanların Dergisi Tüy Dergi yalnızca Farkındalık Yazarlığı Atölyesi katılımcılarının yazılarını kabul etmektedir.

Tüy Dergi’ye yazı gönderebilir miyim?

Kültürlü İnsanların Dergisi Tüy Dergi, yalnızca Farkındalık Yazarlığı Atölyesi katılımcılarının yazılarının yayınlandığı bir internet dergisidir. Atölye katılımcılarının yazılarına özeldir. Tüy Dergi’ye atölye dışından hiçbir suretle yazı kabul edilmemektedir.

Senaryo Yazarlığı nedir?

Senarist ya da senaryo yazarı, hayalini kurduğu imgeleri kağıda döken kişidir. Kurgu, karakter, diyalog, karakterlerin ruh halleri gibi kısa öykü ya da romandaki unsurlar senaryo yazarken de kullanılır. Öykü yazarlığı ile senaryo yazarlığı arasında belirgin farklar bulunmasına rağmen ihtiyaç duyulan temel aynıdır: İyi bir senaryo oluşturmak için iyi bir öykü kurgulayıcısı olmak gereklidir. Hatta senaryo yazarlığı sırasında senaristin genellikle her karakter için farklı öyküler kurgulaması gerekecektir. Dolayısıyla hiç yazmayan ve düzenli yazma alışkanlığı olmayan birinin herhangi bir türde iyi yazması beklenemez.
Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesi, senaryo yazarlığı ile ilgilenen yazar adaylarının da yazmaya başlamalarına ve yazma alışkanlığı kazanmalarına destek olur. Katılımcı yazdıkça kalemi açılır ve hedeflerine bir adım daha yaklaşır.

Yazı yazmanın faydaları nelerdir?

Yazı yazmak stres seviyenizi düşürür ve rahatlamanızı sağlar. Yazmanın iyileştirici gücü, psikolojik anlamda sizi güçlendirir. Duygularınızı düzenlemenize imkan tanır. Özel olarak yazı terapisi çalışmalarına katılmasanız dahi yazmanın tek başına da sağaltıcı bir etkisi vardır.

Farkındalık Yazarlığı Atölyesi’ne nasıl katılabilirim?

Atölyeye katılmak için https://www.farkindalikyazarligi.com/yazarlikatolyesi/ adresindeki kayıt formumuzu doldurabilir, ya da 0530 090 85 44 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.