Skip to main content

Her insan yaşadığı toplumun içinde iletişimde bulunduğu herkese kendini anlatmak, yani kendini ifade etmek ister. Her birimizin olaylarla, diğer insanlarla, hayatla ilgili birçok düşüncesi, duygusu, deneyimi ve gözlemleri vardır. Aynı zamanda kendini ifade etmek sağlıklı ve düzgün ilişkiler kurabilmenin ön koşullarından biridir.

Kendini İfade Etmek

Çocukluktan itibaren eğer düşünce ve duygularınızı ifade etme özgürlüğünüz kısıtlanırsa, ilerleyen yaşlarda kendini ifade etme konusunda sıkıntılar yaşamanız kaçınılmazdır.

Bununla beraber günlük yaşamın yoğun koşuşturması, gerginliği ve baskısı ile birçoğumuz bir an durup ne düşündüğümüzü, nasıl hissettiğimizi, neden ve neye tepki verdiğimizi anlamak için dahi fırsat bulamayız.

Kişiler arası ilişkilerde eğer diğer insanların karşılıklı konuşmalarını gözlemlerseniz, daha birinin sözü bitmeden, diğerinin cümlesinin başladığına tanık olursunuz.

Bahsettiğimiz tüm durumlarda temel kaygının insanın kendini doğru ve düzgün ifade edememesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Bazen yazarlık atölyemize gelen katılımcılar konuşarak anlattıklarını, yazarak anlatamadıklarından şikayet ederler. Konuşarak kendini rahatlıkla ifade eden birinin yazarak da bunu başarabilmesi beklenir. Oysa bu her zaman böyle olmaz.

Hangi koşullar altında olursa olsun her insan bir biçimde kendini doğru, açık ve düzgün ifade edebilmelidir. Bunu başaramadığında birçok iletişim problemiyle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.

Yazma Alıştırması

Eğer kendinizi doğru bir biçimde ifade edemediğinize inanıyorsanız işe bir kağıt ve kalem alarak başlamanızı öneririm. Yakın bir zamanda yaşadığınız bir olayı kısaca yazın. Sonra yazdıklarınızı ertesi gün sesli bir biçimde okuyun. Olayı aktarma biçiminizde eksik gördüğünüz noktaları keşfedin. Bu uygulamayı fırsat buldukça yapmaya çalışın. Böylece bir süre sonra anlattıklarınızda neyin önemli, neyin önemsiz olduğunu fark edecek; düşünce ve duygularınızı nasıl daha açık bir biçimde ifade edebileceğinizi adım adım keşfetmeye başlayacaksınız.

Müge Arbak

Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesi