Skip to main content

Kış mevsiminin içindeyiz. Bazen kar yağıyor, bazen ısıtmasa da insanı mutlu eden bir güneş parlıyor. Hava soğuk. 2021 yılının ilk ayı bitmek üzere. Bazılarımız işe gidiyor geliyor, bazılarımız evden çalışıyor. Bazen iyi hissediyoruz, bazen her şeyden bıkmış gibi davranıyoruz. İçsel hallerimiz bazen keyifli, bazen durgun. Oysa her ne olursa olsun hayat tüm hızıyla akmaya devam ediyor. Bu hayatın içinde öyle şeyler var ki bir şekilde daima bize iyi geliyor.

Evet, bunlardan biri tahmin edebileceğiniz gibi yazı yazmak. Yazma eylemini sadece kitap yazmak veya yazar olmak için yapmak zorunda değilsiniz. Sadece kendinizi ifade etmek için yazabilirsiniz. Canınız sıkıldığında, bunaldığınızda yazmayı deneyin. Kaleminizden dökülen kelimeler size iyi gelecektir. Bir öykü, bir şiir yazmak zorunda değilsiniz. Kaleminiz ve siz baş başayken, sadece içinizden geldiği gibi yazın. Hissettiğiniz her şeyi yazın. Belki düşüncelerinizi, zihninizden akıp geçenleri yazmak istersiniz. O halde öyle yapın. Kelimelerin duygularınızı, düşüncelerinizi temizlemesine izin verin. Deneyin; yazmak tüm bunlara iyi gelir.

Mutlu olduğunuzda, coşku hissettiğinizde de yazmayı deneyin. Yaşadığınız olumlu ve iyi olan ne varsa onu yazmayı deneyin. Bırakın kaleminiz sizinle coşkunuzu, mutluluğunuzu, umutlarınızı paylaşsın. Kelimeler tüm bu güzel hislere tanıklık etsin ve bunlar akıp giden sıradan bir gün yerine bir sayfaya not olarak düşsün. Böylece ilerleyen yıllarda, dönüp geçmişe baktığınızda şimdi hissettiğiniz o coşku ve mutluluğu anımsamanıza yardım etsin. Kaleminizin arkadaşınız olmasına izin verin. Deneyin; tüm bunları yazmak, kaleminizle mutluluğunuzu paylaşmak size iyi gelir.

Yaşanmış ve sizi üzen bir olayı aklınızdan uzaklaştırmak isterseniz olanı olduğu gibi yazın. O olayı yaşarken nasıl hissettiğinizi, ne düşündüğünüzü, nasıl davrandığınızı anlatın. İçinizden geldiği gibi yazın. Kaleminizle dertleşin. Kimsenin bilmesini, duymasını istemediğiniz her ne varsa kaleminizi bunlara ortak edin. Kelimeler yaşadığınız acı veren, sizi üzen her ne varsa tüm o olumsuz duyguları alıp götürsün. Deneyin, yazdıkça o yaşadığınız olayın sizden ve hayatınızdan uzaklaştığını deneyimleyeceksiniz. Yazmak üzücü olaylardan kurtulmaya iyi gelir.

Hayalleriniz varsa bu harika! Onların gerçekleşmesini ümit ederek, her ne hayal ediyorsanız yazmayı deneyin. Kaleminiz onları kelimelere dökerken, sayfanın üzerinde beliren hayallerinizin gerçekleştiğini düşleyin. Kaleminiz sırdaşınız olsun. En çok istediğiniz her neyse, gerçekleştiği zaman sizi en çok ne mutlu edecekse, gelecekte ne olmasını istiyorsanız yazın. Hayallerinize sınır koymayın. Kelimeler birbiri ardına aksın. Deneyin, yazdıkça hayalleriniz gerçekleşmiş gibi mutlu hissedeceğinizi fark edeceksiniz. Yazmak hayallerin gerçekleşmesi için ihtiyacınız olan cesareti size kazandıracaktır. Yaratıcılık, yazmanın en keyif veren yönlerinden biridir; bu nedenle hayal gücünüze iyi gelir.

Dinlenmek için evinizde en sevdiğiniz yerde otururken yazmayı deneyin. Sıcak bir bardak çay ya da kahvenin eşliğinde bu dinlenme anının keyfini çıkarırken, kaleminizin buna eşlik etmesine izin verin. Ne yazacağınızın bir önemi yok. Ne kadar keyifli olduğunuzu yazın; dinlenmenin tadını nasıl çıkardığınızı anlatın, hissettiğiniz rahatlıktan, huzurdan söz edin. Kaleminizin bu dingin anları kelimelere dökmesine izin verin. Deneyin; daha çok dinlendiğinizi, daha keyifli hissettiğinizi fark edeceksiniz. Bu eşsiz anların tadını çıkarmak için kendinize izin verin. Yazmak hayatın tadını çıkarmanıza eşlik ederken gülümseyin. Unutmayın, yazmak her zaman ve her koşulda size iyi gelir.

Müge Arbak

Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesi