Skip to main content

“Bir kitap okudum, hayatım değişti.” der pek çok insan. Gerçekten de bazı kitaplar hayatlarımızda derin izler bırakır. Tanımadığımız bir yazarın kaleminden dökülenler bakış açımızı, belli bir konudaki düşüncelerimizi, belli bir duruma yönelik hislerimizi, hedeflerimizi, hayallerimizi etkileyebilir. Hayatımızdaki önemli bir takım olaylara dair vereceğimiz kararlar bile okuduğumuz bir kitaba göre yön değiştirebilir.

Şimdi bu resmi tersine çevirelim ve bu duruma yazan kişi açısından bakalım. Yazmak, pek çok insanın hayatına dokunmanızı sağlar. Hayatın size öğrettiği dersler, sahip olduğunuz bakış açıları, insanlara ve kendinize dair gözlemleriniz, farkındalığınız bir kalemin ucundan süzülerek sizi hiç tanımayan okuyuculara ulaşır. Belki hiçbir zaman tanışamayacağınız insanların hayatlarına yazı aracılığıyla dokunmak, paylaşmanın en güzel yollarından biridir. Yazmak hem yazar için hem de okuyucu için zenginleştirici bir deneyimdir. Aynı zamanda gizemli bir süreçtir, çünkü yazınızı okuyan herkes kendi ihtiyacı olan her neyse onu alır. Daha fazlasını ya da daha azını değil.

Hayat her birimize, bir diğerinin hayatına dokunabilmek için fırsatlar sunar. Farkında olsak da olmasak da zaten günlük hayat içerisindeki etkileşimler sırasında sürekli olarak başkalarının varlığından etkilenir ve onları kendimize has bir şekilde etkileriz. Yazmanın büyüsü ile bunu kalıcı hale getirmeye ne dersiniz?

Siz de ertelemeyi bırakın ve yazmaya hemen başlayın.

Müge Arbak

Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesi