Skip to main content

Kitap yazmak gerçekten o kadar zor mu? Gelin teorik bir hesaplama yapalım. Bu hesap için ortalama 200 sayfa bir kitabı ele alalım.

Eğer günde 1 sayfa yazarsanız kitabınızı 200 günde, yani yaklaşık 6,6 ayda;

Eğer günde 2 sayfa yazarsanız kitabınızı 100 günde, yani yaklaşık 3,3 ayda;

Eğer günde 4 sayfa yazarsanız kitabınızı 50 günde, yani yaklaşık 1,6 ayda;

Eğer günde 10 sayfa yazarsanız kitabınızı 20 günde bitirebilirsiniz.

Sayılarla oynadığımız zaman aslında bir kitap yazmanın ne kadar kolay ve akla yatkın olduğunu görebiliriz. Bu hesaba göre teoride 20 gün sonunda bir kitap yazmanın mümkün olduğunu görüyoruz.

Peki gerçekten 20 günde bir kitap yazabilir misiniz?

Büyük ihtimalle hayır!

Çünkü,

Günde 10 sayfa yazmak için bir işe ihtiyaç duymadan, günlük ihtiyaçlarınızı finansal kaygı yaşamadan karşılayabilmeniz gerekir.

Her gün kitaba koyabileceğiniz kaliteli bir ürün ortaya çıkarmak kolay değildir.

Acil durumlar, hastalıklar, beklenmedik olaylar; kısacası hayatın sürprizleri size bu kadar kesintisiz bir şekilde yazma şansı tanımaz.

Her yazdığınızı kitaba koysanız bile yeniden düzenlenmesi aşamasında yazdığınız 200 sayfa, 100 sayfaya hatta 50 sayfaya bile inebilir.

Peki bu hesaplamayı neden yaptık?

Kitap yazmak bir hayal değil ve bunu yapmak mümkün, teorik olarak 20 gün ile 200 gün arasında sizin de bir kitabınız olabilir.

Eğer yazma alışkanlığı kazanırsanız, hayatın getirdiği beklenmedik durumlarda yazı yazma eyleminiz kesintiye uğrasa bile yazmaya yeniden başlayabilirsiniz. Önemli olan bir hevesle başlamak değil, tüm engellere rağmen yazmaya devam etmektir.

Yazma alışkanlığı kazanmak için siz de yazmaya hemen başlayın.

Müge Arbak

Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesi